تبلیغات
ایران دوبله - گفتگو با ژرژ پطروسی-2
ایران دوبله
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مریم
نویسندگان
نظرسنجی
شما به صدای کدام هنرمند علاقه مندید؟ می تونید بیشتر از یک انتخاب داشته باشیدکلانتر)شما معتقد هستید که دوبله چیزی فراتر از آن نیست که دوبلور، لحن بازیگری را بگیرد و آن را با صدایش ارایه کند؟

 

پطروسی)ببینید، اگر این کار را کند از آن شخصیت فیلم خارج می شود، از آن چارچوب بیرون می آید. شاید در ابتدا بهتر به نظر رسد ولی به اصطلاح عین جنس نیست، ما اجازه نداریم چیزی کمتر یا بیشتر از آن کار ارایه کنیم. دوبلور خوب کسی است که ظرایف را در چهره و حالات بازیگر ببیند و آن ها را در اجرای خود نشان دهد. نکته ای که می خواهم بگویم شاید حرف روایی نباشد ولی به هر حال امکانش وجود دارد که این ظرایف در لحن خود بازیگر نباشد اما ما به عنوان افرادی که کار را از بیرون می بینیم شاید بتوانیم نکاتی را پیدا کرده و با صدای مان تصویر را پُرتر و شکیل تر کنیم ولی با وجود این حق نداریم دیالوگ ها را تغییر دهیم.

 

غنی پور)شما با بحث  تألیف صدا مخالفید؛ اما نمونه  ای را برایتان می آورم که توسط شما شخصیت پردازی صدایی شده، بازی بازیگر را در ارتفاع بالایی قرار داده و هم چنین در ماندگاری آن در ذهن مخاطب نقش انکارناپذیری داشته است و آن نقش عبدالله نصرانی (با بازی علی رضا شجاع نوری) در فیلم روز واقعه است. آن شهود و کنجکاوی را که نسبت به دانستن ندای حقیقت پیدا می کند به شیوایی در صدای شما نیز منعکس شده و به شاهکاری ماندنی تبدیل گردیده است.

 

پطروسی)خُب، این  تعارف زیبای شماست، ولی من خارج از آن چارچوب تصویر کاری نکردم. آن نقش در قالب موضوع داستان و دیالوگ ها همان طور باید کار می شد. باید به آن قالب تصویر و حرکات صورت دقت کرد حتی در بیشتر زمان ها مونتاژ فیلم هم به شیوه نقش گویی کمک می کند که با تند و کند شدن ریتم فیلم چگونه لحن صدا را جا به جا کرد.

 

کلانتر)شما قبول دارید که با صدای یک دوبلور می شود بازی یک بازیگر را بهتر جلوه داد و آن شخصیت را برجسته تر نمود؟

 

پطروسی) بله، همان طور که می تواند خراب اش کند. در واقع مانند لبه تیغ می ماند، گاهی اوقات به دیده شدن نقش بازیگر کمک می کند ولی مهمترین نکته این است که چیزی ازنقش کم نشود.

 

کلانتر)شما  در دوبله روز واقعه چه کار خاصی انجام دادید؟

 

پطروسی)چارچوبی را که داشتم رعایت کردم. اگر خوب شده به همین دلیله که سعی داشتم همه نقش گویی ها با فضای کلی فیلم همخوانی داشته باشد. وقتی شما جمله ای را به هنگام ضبط می گویید باید حواستان به جمله های سایر گویندگان هم باشد تا آگاه شوید نقشی را که می گویید در چه موقعیتی قرار دارد و  در این لحظه جمله ها به چه منظوری گفته می شوند؟ دقیقا به هنر بازیگری می ماند که مثلا از نقطه الف تا ی شخصیتی ساخته می شود. دربین این نقاط جاهایی ست که به هر حال شاخصه و حتی اوج و فرود دارد. آن کشمکشی که موجب به سرانجام رسیدن این نقش می شود، شما هر لحظه باید این را ببینید. نقش عبدالله شخصیت مبهوتی دارد با ندایی که می شنود تمام زندگی اش زیر و رو می شود؛ حتی در روز عروسی اش با دختری که پس از تحمل کلی مشقت به وصالش رسیده، همه را رها می کند و به دنبال حقیقت می رود. آن ندا عبدالله را از این جهان بیرون می کشد و جاهایی می بینیم که در اوج بی حوصلگی با آن صدا کلنجار هم می رود و مدام پرسش دارد که چرا به هدف اش نمی رسد. توجه به همین ظرایف کمک کرد تا بتوانم به قول شما این نقش را قابل قبول بگویم.البته کار تحسین برانگیز همه همکارانم را هم نباید از یاد ببریم.

 

کلانتر)زمانی  که آثار ایرانی را دوبله می کردند (هنوز هم این روند با وسعت کمتری ادامه  دارد)، به نظرم قصدشان بر این بوده که کلیت فیلم و نقش ها را ارتقا  دهند. با این نظر موافقید؟

 

پطروسی)خُب، گاهی اوقات این جوری بوده.

 

فورست ویتاکر در فیلم «گوست داگ»کلانتر)اما  درباره آثار خارجی این بحث را دارم که با دوبله می توان به کلیت فیلم کمک  کرده و حتی آن را بهتر نمود؟

 

پطروسی)شما  اشاره می کنید که با دوبله نقش  ها را بهتر کنیم. شاید بهتر است بگوییم حفظ ارزش های فیلم. این امر وقتی میسّر می شود که گوینده همه جانبه به شخصیت اصلی آن نقش نزدیک شود و حتما منظورتان فیلم های شاخص و نقش های تاثیرگذارست و گرنه فیلم های بی ارزشی را که هیچ مفهومی ندارند که نمی توان با دوبله تماشایی تر کرد.در دوبله مناسب نباید از حد خود فیلم فراتر رفت و اگر خیلی هنرمند باشیم،همانی که در اثر آمده حفظ می کنیم.

 

غنی پور)در ادامه بررسی کارنامه تان در دوبله آثار ایرانی، به یک نوع شخصیت پردازی صدایی از جانب شما می رسیم که مختص افراد زیرک، مکّار و چند لایه است که بی شکّ تفکری پشت انتخاب شما از طرف مدیران دوبلاژ این آثار بوده است. آثاری چون ناخدا خورشید و سریال امام علی(ع) که به ترتیب   به جای شخصیت های مستر فرحان (با بازی علی نصیریان) و اشعث (انوشیروان ارجمند) نقش گویی داشتید. همان طور که در قبل اشاره کردید، عوامل بسیاری برای به ثمر رسیدن نقش گویی مناسب سهیم هستند. برای مثال نقش اشعث با صدای شما خود جنس شده و خصلت های نفاق و مکاری را آشکارا در آن می بینیم ولی نقطه مقابلش مستر فرحان، چندان به دل نمی نشیند، ضمن این که منکر نقش گویی با تسلط شما در این نقش نیستم.برای در آوردن چنین نقش های خاصی،بیشتر به قابلیت صدایی متکی هستید یا بیشتر شخصیت پردازی می کنید؟

 

پطروسی)این  ها لازم و ملزوم همدیگرند یعنی یک گوینده خوب باید این توانایی را داشته باشد که نقش را شخصیت پردازی کرده، به شناسدش و بعد همراه اش شود؛ غیر از این باشد ناموفق خواهد بود. به شخصه هر دوی این نقش ها را دوست دارم و هر دو را قبول دارم.

 

غنی پور)کلاً  شخصیت های خاکستری را دوست دارید؟

 

پطروسی)آره،چون  جای کار خیلی دارند.(می خندد)

 

کلانتر)چقدر به جنس صدایتان وابسته است؟

 

پطروسی)به هر حال به عنوان دوبلور باید بسازم اش، مانند یک بازیگر که لباس و گریم مناسب به او کمک می کنند، برای گوینده هم مهمترین عامل، درک کامل و درست از شخصیت در قالب فیلم است نه خود شخصیت به تنهایی و همین طور دقت به جایگاه اش در اثر و کنشی که برای پیشبرد درام دارد. درام همواره بر اساس کشمکش ساخته می شود و شخصیت ها بر اساس خواست ها، آرزوها و بینششان عمل می کنند و بر سرنوشت هم اثر می گذارند.

 

کلانتر)اشعث از آن نقش هایی ست که به نظرم با صدای دوبلورش خیلی برجسته شده، قبول دارید؟

 

پطروسی)اصلا این تعبییر را دوست ندارم، چرا که بازیگر این نقش، صدایش جهت نقش گویی امتحان نشده و اگر به جای خودش صحبت می کرد آن وقت می شد مقایسه کرد. این موضوع مثل این می ماند که بگوییم اگر فلان کارگردان، فلان فیلم را می ساخت خیلی بهتر می شد مثلا اگر جان فورد می ساخت بهتر از هاوارد هاکز بود! به واقع نمی دانیم؟ مایه خوشحالی ام است که در چند فیلم و سریال ایرانی که مدیر دوبلاژ بودم،سعی کردم که از صدای بازیگران به جای خودشان استفاده کنم...

 

کلانتر)مانند سریال  روزی روزگاری. (ساخته امرالله احمد جو)

 

پطروسی)بله، در آنجا که خاطرات به یاد ماندنی از همکاری با خانم ژاله علو، زنده یاد خسرو شکیبایی و استاد فقید ایرج دوستدار دارم، و به نظرم یکی از بهترین نقش گویی های سریال تعلق داشت به آقای آتش تقی پور. فکر نمی کنم فرد دیگری می توانست جز خودش آن نقش را به این خوبی در آورد. خود آن صحنه یک چیز فوق العاده ست، آن سخنرانی عجیب و غریبی که می کند بسیار زیباست، هیچ امکان نداشت دوبلوری بتواند آنقدر باورپذیر کار کند. برای اینکه دوبلور می خواهد کار دیگری انجام دهد ولی تقی پور خودش بود.

 

ریچارد ریچ. نقش به یادماندنی فیلم «مردی برای تمام فصول» که صدای ژرژ پطروسی یه آن جلوه ویژه ای بخشیدغنی پور)از نقش های مشهور خاکستری که از شما به یاد داریم،شخصیت ریچارد ریچ(با بازی جان هارت) در دوبله مردی برای تمام فصول است.

 

پطروسی)آن فیلم بر اساس نمایش نامه رابرت بولت ساخته  شده و دیالوگ ها و شخصیت پردازی بسیار قوی دارد و همه عوامل سر جای خودشان هستند، بنابراین در دوبله اش نباید ذره ای کم گذاشت. حالا چقدر در این کار موفق بودم،نمی دانم.

 

غنی پور)دوبله  مردی برای تمام فصول از آن دست دوبله هایی است که ترکیب همه گویندگانش بی نقص است.

 

پطروسی)این  هنر آقای [خسرو] خسروشاهی بود.

 

غنی پور)شما  با این نظر موافقید که ترکیب  خوب گویندگان، به دوبلور در اتاق ضبط  انرژی دیگری می دهد و در تماشایی شدن کار هم تأثیر گذارست؟

 

پطروسی)هیچ  بحثی در این موضوع نیست؛ به شکل  سازبندی در ارکستراسیون می ماند که سازها بر اساس خصوصیت و نوع صدایی  که تولید می کنند، در کنار هم قرار می گیرند و این ها ریشه در علم  فیزیک دارد. در دوبله هم بدین شکل است، مجموعه متناسبی از صداها ما را به هارمونی و در انتها به زیبایی می رساند. در اینجا باید صداها کوک باشند تا با انتخابی درست، آمیزه ای از صدا شکل گیرد. از این آثار که ترکیب درستی از گویندگان را داشته خیلی زیاد در دوران کاری ام از نزدیک دیدم.

 

غنی پور)یکی از نقش های بسیار انرژی بر و نامتعارفی که شما گفتید، نقش هنری پنجم با بازی سر لارنس الیویه است.

 

لارنس اولیویه در فیلم هنری پنجمپطروسی)سر لارنس در فیلم هنری پنجم بسیار جوان است. این فیلم در اصل یکی از پروژه های تقویت روحیه انگلیسی ها در زمان جنگ جهانی بوده و به همین دلیل تولید شد. الیویه استاد بزرگی است و در اوج جوانی این فیلم را ساخت. این که چرا آقای [ناصر] طهماسب مرا برای این نقش انتخاب کردند، از خودشان باید پرسید اما جنس صدایم بر چهره آن فرمانده جوان می نشست.

 

کلانتر)برخی معتقدند صدای دوبلوری که بر چهره یک بازیگر می نشیند در کلیه کارهای آن بازیگر حفظ و ثابت شود و حتی گوینده اش تعویض نشود. آن ها این استدلال را دارند که یک دوبلور خوب آنقدر توانایی دارد که بتواند از عهده نقش های گوناگون یک هنرپیشه برآید.از طرفی عده ای عکس این قضیه را قبول دارند و می گویند صدای دوبلور باید بر اساس نوع بازی و نقش انتخاب شود نه صرفا شخص بازیگر.شما چه نظری دارید؟

 

پطروسی)به نظرم در اینجا جنس صدا مهم است.صدای یک نفر مثلا برای بازیگر 25 ساله مناسب است و برای 60 سال به بالا مناسب نیست، مگر این که بتواند صدایش را به آن پیری برساند.

 

کلانتر)در محدوده سنی 40 تا 20 سال چطور؟

 

پطروسی)بله، در این محدوده نزدیک می توان انجام  داد. ضمن این که گوینده باید بتواند نقش های مختلفی را بگوید چرا  که آن هنرپیشه توانسته نقش های خبیثانه و یا قدیسانه را بازی کند.

 

کلانتر)چقدر معتقدید صدای دوبلور می باید به صدای بازیگر نزدیک باشد؟

 

پطروسی)به صدای بازیگر که نه و معمولا چنین چیزی امکان ندارد. ولی می توان صدایی را انتخاب کرد که هم متناسب با چهره بازیگر باشد و هم با لحن واجرای او بخواند.

 

کلانتر)الان با زمان گذشته خیلی فرق کرده،مردم به فیلم های روز با زبان اصلی دسترسی دارند و نقش ها و صداهاشان را دیده و می شنوند، با دوبله یا صدای نامناسب دیدن فیلم توی ذوقشان می خورد.

 

پطروسی)برگردیم  به نقطه اول کار که اصلا دوبله  چیست؟ دوبله ترجمه زبانی فیلم است برای کمک به تماشاگر. در گذشته شخصی کل فیلم را با صدایی یکنواخت و بی حالت برای تماشاگر ترجمه و روایت می کرد؛ همه هم به این شیوه عادت کردند بعد ها عادت شد که کسانی نقش ها را به زبان فارسی بگویند و در نتیجه توقع داریم گوینده فیلم بازیگر هم باشد وبه نظرم باید هم باشد.

 

غنی پور)خب  نسل شما  این توقع را بالا برده اند.می خواهم در اینجا شاخصه دیگری از هنر شما مطرح کنم؛ بی اغراق خنده های زیبایی دارید!

 

پطروسی) (با خنده) احتمالا  چون آدم خنده رویی هستم، بعضی روزها  هم خیلی بد اخلاق می شوم که در آن ایام از خودم بدم می آید.

 

غنی پور)در این باره خاطره با مزه ای دارم که نشان می دهد خنده های تان تبدیل به شاخصی شده است. روزی سرضبط دوبله فیلمی در استودیو حضور داشتم، سکانسی بود که هنرپیشه اش بسیار می خندید و دوبلورش که گوینده تازه کاری بود خیلی تلاش می کرد تا به مانند آن بازیگر بخندد ولی مدیر دوبلاژ ازش راضی نمی شد. تا این که مدیر دوبلاژ با حالتی پرخاشگرانه گفت: «ازت خنده های ژرژی می خوام!». همان زمان این پرسش برایم بوجود آمد که خنده های آقای ژرژ ذاتی بوده و یا به مرور زمان به اصطلاح با اسقاط اضافات شکل گرفته است؟

 

پطروسی)خیلی برایم جالبه این چیزی که شما مطرح کردید. به هر حال این خنده ها و گریه ها مقدار زیادی تکنیک دارد ولی چیزی که آموختم این هست که باید همه این ها از حس سرچشمه بگیرند، اگر حس نباشد حتی با وجود تکنیک، کار قلابی می شود. حسی که از گوینده منتقل می شود شنونده هم دریافت می کند. اگر آن حس از دل برآید به دل هم می نشیند.

 

غنی پور)این نکات را زمان مدیر دوبلاژی هم به گوینده می گویید؟

 

پطروسی)این  نکات باید گفته شود. یکی از کارهای مدیر دوبلاژ تشریح صحنه و نقش ها برای گویندگان است.مدیر دوبلاژ نقطه نظراتی دارد که مانند کارگردان عمل می کند.

 

غنی پور) شما  اواسط دهه چهل وارد این حرفه شدید. چه تصوری از خود دوبله داشتید؟

 

پطروسی)همین جوری وارد این کار شدم، راستش قرار نبود زیاد هم بمانم.

 

غنی پور)از لحاظ مالی خوب بود یا فضای کار؟

 

پطروسی)من آدم  تنبلی هستم، در این فضا ماندم  تا ببینم چه می شود. آدم اداری هم نبودم که سر محل و شغل ثابتی حاضر شوم، دوست داشتم سر کاری بروم که هر روز نکته جدیدی را تجربه کنم و دوبله این فضا را در اختیارم گذاشت. در این حرفه از هر کسی فکر کنید کار یاد گرفتم. باید فضای اطراف را شناخت، نگاه کرد تا ترقی و پیشرفت نمود و گرنه تک بعدی شده و در یک حد می مانید. با خودم فکر نمی کردم حالا که من آمدم همه بروند کنار! هنوز هم این جوری فکر نمی کنم و معتقدم که دوبله جای کار بسیاری دارد، حد و پایانی را برایش تصور نمی کنم.

 

غنی پور)اولین  مدیر دوبلاژی که از صدایتان استفاده  کرد؟

 

پطروسی)آقای هوشنگ  کاظمی بودند. خلاقیت در کارش بود و نقش های خوبی را به جوانان می داد. بعدش با کسی که خیلی کار کردم، زنده یاد سعید شرافت بود که بسیار از ایشان آموختم و در کل همه همکاران برایم مهم بودند به دلیل تجربه ای که داشتند.

 

کلانتر)فضای امروز دوبلاژ را چگونه می بینید؟

 

پطروسی)اگر  نگویم مهمه ولی کار حساسی که هست، کودکان بسیاری از آثار را با صدای ما تماشا می کنند و زبان یاد می گیرند و دیگران هم به شکلی دیگر. هنوز در کارم  مخاطب را می بینم، اگر کارم نارسا و بد باشد دارم به تماشاگر اهانت می کنم. دوبله باید از این شلختگی خارج شود و نیازست که آدم های با استعداد و سازنده وارد این حرفه شوند.

 

غنی پور)همچنان به دوبله کارتون علاقه مند هستید؟

 

پطروسی)برای کارهای شاخص چرا که نه!

 

منبع: سایت پرده سینماwww.cinscreen.com

با اجازه از مدیر سایت چون من خودم واقعا از شنیدن صدای آقای پطروسی لذت میبردم و حسرت اینكه چرا ایشون در ایران نیستند و از اینكه به ایران برگشتن خیلی خیلی خوش حالم

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
مریم
سه شنبه 12 مرداد 1389
جمعه 24 آذر 1396 04:18 بعد از ظهر
من با استعدادهای نوشتاری خودم و همچنین با
طرح بندی به وبلاگ شما آیا این موضوع پرداخت شده است یا شما؟
خودتان آن را سفارشی کنید در هر صورت، خوب باقی می ماند
نوشتن با کیفیت بالا، غالبا نگاه کردن یک وبلاگ بزرگ مثل این امروز است..
سه شنبه 10 مرداد 1396 03:21 بعد از ظهر
Hello! Someone in my Facebook group shared this website with us so
I came to look it over. I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers!
Wonderful blog and fantastic design.
شنبه 31 تیر 1396 12:03 بعد از ظهر
I every time emailed this webpage post page to all my contacts,
as if like to read it afterward my friends will too.
دوشنبه 5 تیر 1396 12:21 قبل از ظهر
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در
آیا واقعا کار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر پاراگراف شما موفق به من مؤمن اما فقط برای while.

من هنوز مشکل خود را با جهش در منطق و شما خواهد را سادگی به پر همه کسانی شکاف.

که شما در واقع که می توانید انجام من خواهد بدون شک تا پایان در
گم.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:25 بعد از ظهر
I'm now not sure where you're getting your information, however great topic.

I needs to spend a while learning more or figuring out more.

Thanks for wonderful info I was on the lookout for this information for my
mission.
یکشنبه 13 شهریور 1390 04:53 قبل از ظهر
, courtney thorne-smith hot, tqbjkk,
پنجشنبه 10 شهریور 1390 02:07 بعد از ظهر
, judy greer nude, 870733, elin nordegren nude, 91871, alex mccord nude, >:-), lynn collins nude, 17871,
یکشنبه 6 شهریور 1390 07:42 قبل از ظهر
, jamie lynn spears desnuda, 8-[[, cate blanchett nude, 297712, amisha patel nude, dyaifx, phoebe cates nude, ods,
سه شنبه 1 شهریور 1390 04:26 بعد از ظهر
comment5, kelli williams nude, 0897,
پنجشنبه 20 مرداد 1390 08:14 بعد از ظهر
comment4, kiele sanchez nude, 879, minka kelly nude, 227,
سه شنبه 18 مرداد 1390 04:41 بعد از ظهر
UIYD22 <a href="http://yadsbfiqcemy.com/">yadsbfiqcemy</a>, [url=http://eshzouofueqv.com/]eshzouofueqv[/url], [link=http://evieznyuspmd.com/]evieznyuspmd[/link], http://mkvftlzkhjxz.com/
پنجشنبه 28 مرداد 1389 05:41 بعد از ظهر
salam omidvaram halet khob bashe &namaz
roze hat ham ghabuol.
man az inke cheshm baste va beduon dalil chezi ro benevisam badam miyad
ama yeki az dost haye khob man ashegh in
seryal bod&man dost dashtam dubleye in seryal ro mizadam toye vebam
kheili serch kardam in kameltarin matlab bod
ama haghighatesh man in seryal ro nadidam hata yek ghesmatesh ro.


movafagh bashi dost man

دوشنبه 25 مرداد 1389 01:03 قبل از ظهر
salam dost man omidvaram halet khob
bashe
ham chenin dost daram vebet ro AP bokoni
chon kheili dost daram bishtar dar mord duble matlab bedonam man kheili az dublor ha ro nemishnasam ama ashegh in honar am
rasti mitonam beporsam shoms kojayee hastid.man esfahani hastam..............
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

.

 این صفحه را به اشتراک بگذارید Online User

ساخت فلش مدیا پلیر
نمونه صداهای گویندگانی ک در نظر سنجی اومده گن لاغری مردانه
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای ایران دوبله محفوظ است